Da li vas riječi “in vitro oplodnja” (IVF) izazivaju jezu? Pa, nema razloga za brigu budući da IVF postoji već 40 godina i sada se često koristi diljem svijeta kako bi pomogao rađanju zdravih beba.
Medicinske intervencije i tehnologije danas se često koriste u svim vrstama medicinskih zahvata, a IVF je samo jedan od njih koji može pridonijeti sretnom ishodu.
IVF doslovno znači “oplodnja u staklu”, samo što danas više nije u staklu, već u plastici. Proces uključuje oplodnju jajašca sa spermom u inkubatoru izvan tijela i zatim prijenos najboljeg embrija u ženinu maternicu. Cijeli proces, do faze prijenosa embrija, obično traje tri do četiri tjedna.
Ako, nakon početnih konzultacija (test i dijagnoza), vaš stručnjak utvrdi da je IVF najbolje rješenje za vas, tada ćete pronaći ispod 8 faza IVF tretmana :
- Korak 1: Početak liječenja
- Korak 2: Stimulacija jajnika
- Korak 3: Pokretanje injekcije
- Korak 4: Vađenje jajne stanice i prikupljanje sperme
- Korak 5: Oplodnja (osjemenjivanje) i razvoj embrija
- Korak 6: Prijenos embrija
- Korak 7: Lutealna faza
- Korak 8: Test trudnoće
Evo pojedinosti korak po korak:
Korak 1: Početak liječenja
Tijekom redovnog menstrualnog ciklusa, hormoni u hipofizi – luteinizirajući hormon (LH) i folikulostimulirajući hormon (FSH) – surađuju u rastu i oslobađanju jajašca iz ispunjenog folikula tekućinom u jajniku. Kako mnogi folikuli počinju rasti svaki mjesec, samo će jedan postati dovoljno zreo za ovulaciju. Ovulacija (oslobađanje jajne stanice iz jajnika) uzrokovana je povećanjem LH otprilike dva tjedna prije početka menstruacije.
S druge strane, tijekom ciklusa IVF-a u Španjolskoj , poželjno je da nekoliko jajnih stanica sazrije u isto vrijeme putem injekcija FSH, uz injekciju okidača, koja se daje za sazrijevanje jajnih stanica u razvoju prije uzorkovanja. Otuda potreba za “potiskivanjem hipofize”.
Postoje različiti oblici liječenja izvantjelesnom oplodnjom: sa supresijom hipofize prije početka stimulacije (ponekad se naziva “duga regulacija prema dolje”) i sa supresijom hipofize nakon početka stimulacije (ponekad se naziva “antagonistički ciklus”).
Vaš specijalist će odabrati vrstu ciklusa koja najbolje odgovara vašim individualnim potrebama.
Vaš koordinator za plodnost pružit će vam detaljne informacije o vašem specifičnom ciklusu liječenja, uključujući vrijeme i lijekove. Također će vam pokazati kako davati svoje dnevne injekcije FSH i dati vam upute za sve druge lijekove koji će vam možda trebati tijekom ciklusa liječenja.
Korak 2: Stimulacija jajnika
Ovaj korak uključuje stimulaciju jajnika lijekovima za poticanje rasta folikula koji sadrže jajašca. Ova stimulacija se postiže svakodnevnim injekcijama FSH tijekom 9 do 14 dana. Korištena doza FSH je nešto viša od one koju žena proizvodi prirodno – u nadi da će potaknuti rast više folikula.
Odaziv jajnika prati se ultrazvučnim pregledima i redovitim pretragama krvi. Većina žena nauči sama davati injekcije ili im može pomoći njihov partner, što pomaže smanjiti broj posjeta klinici.
Korak 3: Pokretanje injekcije
Faza stimulacije jajnika završava kada ultrazvučni pregledi pokažu da su broj i veličina folikula odgovarajući. Injekcije FSH i GnRH agonista/antagonista (hipofiznog supresora) se tada prekidaju. Nakon što vaš koordinator za plodnost potvrdi vrijeme kazališne procedure, reći će vam točno vrijeme koje ćete trebati za davanje injekcije. Ovo je injekcija humanog korionskog gonadotropina (hCG) za promicanje konačnog sazrijevanja jajašca i njegovo odvajanje od stijenke folikula.
Prikupljanje jajašaca obavlja se drugo jutro nakon zadnje injekcije (34-36 sati kasnije). Vrijeme ubrizgavanja okidača je ključno, stoga to pažljivo zabilježite uz svoje upute.
Korak 4: Vađenje jajne stanice i prikupljanje sperme
Vaš stručnjak će zatim prikupiti ili “prikupiti” jajašca pod laganim sedativom. To uključuje prolazak sonde vođene ultrazvukom, na koju je pričvršćena fina igla, kroz vaginalni kanal i u svaki folikul jajnika. Tekućina iz folikula se zatim ekstrahira u epruvetu i proučava pod mikroskopom kako bi se potražile jajne stanice.
Ovaj postupak traje 20 do 30 minuta, ovisno o broju folikula koji su se razvili. Nakon vađenja jajne stanice odmorit ćete se sat vremena prije odlaska kući. Gradski centar za plodnost preporučuje pacijentima da uzmu slobodan dan i izbjegavaju napornu tjelovježbu.
Na dan preuzimanja jajne stanice, vaš partner će biti zamoljen da da svoj uzorak sperme. Muški zahodi dostupni su u svakoj klinici City Fertility Center. Ako vi i vaš partner imate bilo kakvih nedoumica oko prikupljanja uzorka, molimo vas da o tome porazgovarate s osobljem prije početka ciklusa. Moguće je proizvesti uzorak kod kuće i ostaviti ga na klinici ili zamrznuti jedan od uzoraka sperme vašeg partnera kao rezervu.
Korak 5: Oplodnja (osjemenjivanje) i razvoj embrija
Zatim se uzorak sperme ispere i koncentrira, zatim doda jajašcima otprilike četiri sata nakon prikupljanja. Spermatozoidi i jajašca stavljaju se u inkubator preko noći, a jajašca se sljedeći dan ispituju na znakove oplodnje. Obično je 60-70% jajnih stanica oplođeno ako se uzorak sperme čini normalnim.
Embriolog će vas kontaktirati kako bismo razgovarali o rezultatima oplodnje i svim pitanjima koja imate. Oplođena jajašca se zatim drže u inkubatoru dodatnih 48 sati.
Vaš specijalist može predložiti intracitoplazmatsku injekciju spermija (ICSI) kao dio vašeg liječenja ako je kvaliteta spermija niska (broj spermija, morfologija ili pokretljivost). ICSI je specijalizirani oblik liječenja muške neplodnosti i uključuje ubrizgavanje jednog spermija izravno u jednu zrelu jajnu stanicu.
Korak 6: Prijenos embrija
Prijenos embrija odvija se dva do pet dana nakon preuzimanja jajne stanice. Embrij odabran za prijenos umetne se u tanki plastični kateter (savitljiva cijev), koji se provuče kroz grlić maternice u maternicu i nježno otpusti. Sam proces traje samo nekoliko minuta i općenito je bezbolan.
Obično se prenosi samo jedan embrij ili dva u iznimnim slučajevima – to ovisi o vašoj osobnoj situaciji i kvaliteti embrija.
Nakon prijenosa, neki od preostalih embrija mogu biti prikladni za vitrifikaciju (brzo zamrzavanje), a ova je opcija dostupna svim pacijentima koji prolaze kroz IVF tretman u Turskoj ili Španjolskoj, ili čak na Cipru za PGD IVF .
Zamrznuti embriji mogu se koristiti u sljedećim ciklusima ako je prvi bio neuspješan. Da bi bili podobni za zamrzavanje, embriji ne smiju pokazivati znakove abnormalnog/usporenog razvoja ili fragmentacije (staničnog raspada).
Korak 7: Lutealna faza
Lutealna faza je dvotjedno razdoblje između prijenosa embrija i testa na trudnoću. Tijekom tog vremena važno je da se brinete o sebi i održavate dobro zdravlje i dobrobit. Bit ćete potaknuti da ograničite sve naporne aktivnosti 24 sata nakon prijenosa.
Lijek progesterona koji počnete uzimati nakon vađenja jajne stanice ponekad može uzrokovati umor, mučninu, grčeve i nadutost. Možete odlučiti uzeti lijek za ublažavanje bolova ako osjećate bilo kakvu nelagodu. Ako ste zabrinuti zbog bilo kakvih simptoma, obratite se svom centru za plodnost i razgovarajte s koordinatorom za plodnost.
Vaginalno krvarenje može se pojaviti prije testa na trudnoću, ali to ne znači uvijek da je liječenje bilo neuspješno. Trebali biste nastaviti koristiti lijekove za liječenje dok ne počne puna mjesečnica i/ili vi i vaš specijalist ne dobijete rezultate analize krvi.
Korak 8: Test trudnoće
Vaš krvni test za trudnoću treba napraviti otprilike 14 dana nakon prijenosa embrija. Vaša medicinska sestra će vas nazvati kako bi vam dala rezultate i savjetovala vas o sljedećim koracima na vašem putu do poroda.
Shvaćamo da vrijeme između prijenosa embrija i vašeg testa na trudnoću može biti ispunjeno emocijama i tjeskobom. Shvaćamo da ovo može biti teško vrijeme i potičemo vas da nazovete svoju kliniku za pomoć ako imate problema s suočavanjem sa stresom čekanja. Pristup profesionalnim savjetnicima također je moguć kao dio vašeg IVF tretmana.
Iskoristite BESPLATNU evaluaciju!
Na jednostavan zahtjev i
bez ikakve obveze s vaše strane.
100% besplatno savjetovanje. Analiziramo vašu situaciju, vaše potrebe i očekivanja. Procjenjujemo potreban budžet za: let + hotel + taksi + tretman.
U svakom trenutku imate potpunu kontrolu nad poduzetim procesom. Potpuni mir.