Budući da je to najčešće korištena potpomognuta reproduktivna tehnologija u cijelom svijetu od strane parova koji pokušavaju imati dijete, ne čudi što postoji mnogo, mnogo pitanja o in vitro oplodnji (IVF)!
Odabrali smo TOP pitanja koja primamo:
- Što je IVF tretman i kako funkcionira?
- Je li IVF postupak bolan?
- Koliko dugo traje trudnoća s IVF-om?
1. Što je IVF tretman i kako funkcionira?
In vitro oplodnja je najučinkovitije i najčešće prakticirano liječenje neplodnosti u cijelom svijetu.
IVF je slijed postupaka koji uključuju oplodnju jajne stanice izvan tijela žene u specijaliziranom laboratoriju. Često se provodi nakon što druge metode pokušaja zatrudnjenja nisu uspjele.
Za početak, lijekovi za neplodnost obično se propisuju kako bi se potaknuo razvoj jajne stanice. Čak i ako žena nema problema s ovulacijom, lijekovi pomažu u proizvodnji više od jedne jajne stanice, što poboljšava stopu trudnoće. Obično se 10 do 20 jajašaca prikupi iz jajnika pomoću male igle. Zdrave, zrele jajne stanice miješaju se s posebnim medijem i spermom u specijaliziranom laboratoriju za oplodnju jajnih stanica. U prosjeku, oko dvije trećine sakupljenih jajašaca dovoljno je zrelo za oplodnju.
Postoje dva načina za oplodnju jajašca:
- Klasična inseminacija, gdje se jajašce i spermija spajaju u staklenoj Petrijevoj zdjelici i potom inkubiraju.
- Druga opcija je intracitoplazmatska injekcija (ICSI), gdje se spermij ubrizgava u jajnu stanicu pomoću igle i sofisticiranog operativnog mikroskopa. ICSI se koristi oko 70% vremena kada je oplodnja manje vjerojatna zbog čimbenika kao što su loša kvaliteta sperme ili prethodni neuspjeli IVF.
IVF tim (liječnici i embriolozi) odlučit će koji će pristup koristiti na temelju više čimbenika povezanih s parom koji prolazi kroz IVF. Obje metode imaju približno istu stopu uspješnosti.
Nakon što se embriji razviju, pregledava ih i klasificira stručnjak za embrije. Za prijenos je odabran embrij visoke kvalitete; drugi embriji dobre kvalitete mogu se zamrznuti za kasniju upotrebu. Transfer embrija obično se odvija 5 ili 6 dana nakon preuzimanja jajne stanice, ali ponekad i ranije, drugi ili treći dan. U maternicu se obično prenosi jedan embrij kako bi se izbjegla višeplodna trudnoća koja nosi veći rizik od komplikacija za bebe i majke. Nadamo se da će se u roku od dan ili dva embrij izleći i implantirati u sluznicu maternice gdje će se nastaviti razvijati u fetus.
Otprilike 12 dana nakon prijenosa embrija, napravit će se krvni test na trudnoću i ako se potvrdi trudnoća, bit ćete praćeni krvnim pretragama i eventualno ultrazvučnim pregledima, kako bi se potvrdila sposobnost preživljavanja i ako postoji višestruka trudnoća. Ako se trudnoća čini normalnom u 9-10 tjednu, bit ćete poslani natrag vašem opstetričaru!
Kako biste saznali više o cijelom procesu, pogledajte naš članak: Kako funkcionira IVF, korak po korak?
2. Je li IVF postupak bolan?
Ne.
Postoji nekoliko koraka u postupku IVF-a koji mogu izazvati blagu nelagodu, kao što je opisano u nastavku. Vrlo je rijetko osjetiti više od manje boli.
Većina lijekova za neplodnost daje se injekcijom. Danas koriste tehnologiju jednostavnu za rukovanje – poput olovke – što je napredak u odnosu na one koje su se koristile prije nekoliko godina
Vađenje jajnih stanica je kirurški postupak koji uključuje uklanjanje jajnih stanica iz jajnika. Koristi se mala igla koja prolazi kroz vrh vagine u jedan jajnik, a zatim u drugi. Anesteziolog će pažljivo pratiti vašu intravenoznu sedaciju i ne biste trebali osjećati nikakvu bol ili nelagodu tijekom procesa koji traje manje od 30 minuta.
Na dan zahvata možete osjetiti blage grčeve, koji obično nestaju sljedeći dan. Možete osjetiti osjećaj punoće i/ili pritisak zbog širenja jajnika uslijed stimulacije jajnika, što može trajati nekoliko tjedana.
Prijenos embrija koristi mekani, fleksibilni, tanki kateter za prijenos embrija u maternicu. Ultrazvuk abdomena pomaže osigurati da vrh katetera postavi embrij na najbolje mjesto za implantaciju embrija. Bol i nelagoda su rijetki, a iskustvo se uspoređuje s onim što se osjeća tijekom Papa testa.
3. Koliko dugo zatrudnjeti IVF-om?
IVF ciklus traje otprilike dva mjeseca. Žene mlađe od 35 godina će zatrudnjeti i imati dijete s prvim IVF vađenjem jajnih stanica i kasnijim prijenosom embrija otprilike polovicu vremena.
Žene koje ne zatrudne nakon prvog IVF ciklusa i dalje imaju vrlo dobre izglede zatrudnjeti tijekom drugog i trećeg IVF ciklusa, pa čak i više. Mnogi čimbenici utječu na vašu sposobnost da zatrudnite i imate zdravo dijete putem IVF-a. Vaš liječnik vam obično može dati razloge zašto ne zatrudnite i objasniti vaše šanse da dobijete dijete IVF-om.
Dob je čimbenik koji najviše utječe na stopu uspješnosti IVF-a. Prosječni postoci poroda IVF-om prema dobi su:
- 10% za žene do 35 godina
- 3% za žene od 35 do 37 godina
- 1% za žene od 38 do 40 godina
- 7% za žene od 40 do 42 godine
- 10% za žene starije od 42 godine
Uz ove statistike, važno je napomenuti da se kumulativna stopa uspjeha za živorođenje povećava s dodatnim IVF ciklusima za sve žene. Međutim, stopa uspjeha ostaje niža za starije žene. Nadalje, Centar za kontrolu bolesti (CDC) nedavno je uočio da se stopa uspješnosti IVF-a za svaku dobnu kategoriju povećala posljednjih godina, kako tehnike i iskustvo napreduju,
Također biste trebali moći pitati bilo koju kliniku za neplodnost koja je njihova stopa uspješnosti IVF-a. Imajte na umu da stope uspjeha klinike variraju ovisno o karakteristikama njihovih pacijenata i individualizaciji njege pacijenata, tako da to ne bi trebao biti jedini čimbenik koji treba uzeti u obzir pri odabiru klinike za plodnost.
Mnogi parovi nisu uspješni prvi put, a nastavak IVF ciklusa često uključuje kupnju zasebnog ciklusa liječenja svaki put kada ne uspije. Dok većina pacijenata odlučuje financirati svoje liječenje jedan po jedan ciklus, odabir plana s više ciklusa nudi veće šanse za uspjeh IVF-a i nižu cijenu po ciklusu.
Iskoristite BESPLATNU evaluaciju!
Na jednostavan zahtjev i
bez ikakve obveze s vaše strane.
100% besplatno savjetovanje. Analiziramo vašu situaciju, vaše potrebe i očekivanja. Procjenjujemo potreban budžet za: let + hotel + taksi + tretman.
U svakom trenutku imate potpunu kontrolu nad poduzetim procesom. Potpuni mir.